- Model: ICUSB232DB25
- Part #: DD011988
- Warranty: 2 Years
- Brand: StarTech
Ask Our Experts:
Special Offer
StarTech 0.9m USB 2.0 to RS232 DB9/DB25 Serial Adapter Cable
- USB powered; No external power adapters needed
- Supports serial transfer speeds up to 250Kbps
- Includes a DB9 to DB25 pin adapter for 25-pin RS232 serial communication
Hardware:
- Bus Type: USB 2.0
- Chipset ID: Prolific - PL2303
- Interface: Serial
- Port Style: Cable Adapters
- Ports: 1
Performance:
- Data Bits: 4, 5, 6, 7, 8
- FIFO: 512 Bytes
- Flow Control: None, Xon/ Xoff, Hardware
- Max Baud Rate: 230.4 Kbps
- Parity: None, Even, Odd, Mark, Space
- Serial Protocol: RS-232
- Stop Bits: 1, 1.5, 2
Connectors(s):
- Connector Type(s): 1 - USB Type-A (4 pin) USB 2.0 Male
- External Ports: 1 - DB-25 (25 pin, D-Sub) Male, 1 - DB-9 (9 pin, D-Sub) Male
Environmental:
- Humidity: 5~85% RH
- Operating Temperature: 0°C to 70°C (32°F to 158°F)
- Storage Temperature: -40°C to 85°C (-40°F to 185°F)
Physical Characteristics:
- Cable Length: 0.9 m
- Color: Gray
- Material: Plastic
- Microsoft WHQL Certified: Yes
Similar Items
Why Buy From Us
Fast, Same Day Dispatch
7 Day Returns
Official NZ Warranties
100% NZ Owned for 20+ Years