- Model: SAS808782P50
- Part #: T053924
- Warranty: Lifetime
- Brand: StarTech
Ask Our Experts:
Special Offer
StarTech 50cm Internal Serial Attached SCSI Mini SAS Cable
- Connects four SAS hard drives to a SAS controller
- Provides reliable, high-performance drive and Mini SAS controller connectivity
Connector(s):
- Connector A: 1 - SFF-8087 (36 Pin, Internal Mini-SAS)
- Connector B: 4 - SFF-8482 (29 pin, Data & Power, Internal SAS), 4 - SATA Power (15 pin)
Physical Characteristics:
- Weight of Product: 3.3 oz [94 g]
- Color: Red
- Wire Gauge: 30 AWG
- Cable Length: 1.6 ft [0.5 m]
- Product Length: 1.6 ft [0.5 m]
- Product Width: 2.0 in [50 mm]
- Product Height: 0.6 in [1.5 cm]
Similar Items
Why Buy From Us
Insured & Tracked Delivery
100% NZ Owned for 20+ Years