- Model: S25SLOTR
- Part #: T42393
- Warranty: 2 Years
- Brand: StarTech
Ask Our Experts:
Special Offer
StarTech 2.5 Inch SATA Removable Hard Drive Bay for PC Expansion Slot
The S25SLOTR Trayless Hard Drive Rack can be installed into an available (full profile) PCI expansion card slot, providing easy access to a bare 2.5" SATA hard drive or solid state drive (SSD) from the rear panel of a computer case. Unlike conventional hard drive enclosures, the S25SLOTR hard drive rack doesn't require that a drive be installed in a drive tray, saving the time and hassle involved in having to mount or install the hard drive for access to drive contents. To maximize performance and utilize the full speed potential of your SATA III hard drives, this HDD Backplane supports SATA III for transfer speeds up to 6 Gbps when paired with a compatible controller.
- Fits a 2.5" SATA drive into a rear full profile expansion card slot
- Trayless design: drive is not mounted into a tray or enclosure
- Latching drive door
Hardware:
- Compatible Drive Types: SATA
- Drive Installation: Removable
- Drive Size: 2.5in
- Fan(s): No
- Number of Drives: 1
Performance:
- Hot Swap Capability: Yes
- Max Drive Capacity: Tested up to 500 GB
Connector(s):
- Drive Connectors: 1x SATA Data & Power Combo (7+15 pin) Receptacle
- Host Connectors: 1x LP4 (4 pin; Molex-type Large Drive Power) Male, 1x SATA (7 pin, Data) Plug, 1x SATA Power (15 pin) Plug
Indicators:
- 1x Solid - Power On, Blinking - Activity
Environmental:
- Humidity: 80% RH
- Operating Temperature: 0°C to 55°C (32°F to 131°F)
- Storage Temperature: -5°C to 75°C (23°F to 167°F)
Physical Characteristics:
- Color: Black
- Enclosure Type: Aluminum and Steel
- Max Drive Height: 9.5 mm
- Product Height: 120 mm
- Product Length: 145 mm
- Product Weight: 167 g
- Product Width: 21 mm
OS Compatibility:
- OS independent; No software or drivers required
- 1x Expansion Slot Removable HDD bracket
- 1x 20in SATA cable
- 1x LP4 SATA breakout cable
- 1x Hard Drive Protective Film
- 1x Mounting Screws
- 1x Instruction Manual
Similar Items
Why Buy From Us
Official NZ Warranties
Insured & Tracked Delivery
100% NZ Owned for 20+ Years