- Model: 1P3FPC-USB-SERIAL
- Part #: DD011066
- Warranty: 2 Years
- Brand: StarTech
Ask Our Experts:
Special Offer
StarTech 1m USB to Serial Cable/RS232 Adapter
Accessible connectivity:
Connect with ease:
Connector(s):
- Connector Type(s): 1 - DB-9 (9 pin, D-Sub), 1 - USB 2.0 Type-A (4 pin, 480Mbps)
Environmental:
- Operating Temperature: 0°C to 80°C (32°F to 176°F)
- Storage Temperature: -20°C to 100°C (-4°F to 212°F)
- Humidity: 20% to 80% RH Non-Condensing
Hardware:
- Ports: 1
- Interface: Serial
- Bus Type: USB 2.0
- Port Style: Cable Adapters
- Industry Standards: USB 1.1/2.0, RS-232
- Chipset ID: Prolific - PL2303RA
Performance:
- Serial Protocol: RS-232
- Max Baud Rate: 921.6 Kbps
- Data Bits: 5, 6, 7, 8
- FIFO: 512 Bytes
- Flow Control: None, CTS/RTS, DSR/DTR, XON/XOFF
- Parity: Even, Odd, None, Space, and Mark
- Stop Bits: 1, 1.5, 2
Physical Characteristics:
- Color: Black
- Product Height: 0.6 in [1.6 cm]
- Product Length: 1.3 in [3.4 cm]
- Weight of Product: 1.4 oz [39.2 g]
- Product Width: 1.8 in [4.5 cm]
- Material: Plastic
- Cable Length: 37.2 in [945 mm]
OS Compatibility:
- Windows 7, 8.1, 10, 11
- Windows Server 2016, 2019, 2022
- macOS 10.11 to 10.15, 11.0, 12.0, 13.0
- Linux 4.15.x and up - LTS Versions only
- Chrome OS
System and Cable Requirements:
- Computer with an available USB Type A port version 1.1 or greater
- 1 - USB to Serial Adapter
- 1 - Quick-start Guide
Similar Items
Why Buy From Us
100% NZ Owned for 20+ Years