Only 1 Left
Inclusive of GST
Everyday
Low Prices
Low prices & no fees. Seen it cheaper?
Bulk delivery charge included to ground floor & main center locations. More details
For other locations, if any extra charges apply, we’ll confirm before dispatch or now.
Key Details:
  • Model: 49B2U6903CH/75
  • Part #: DD016219
  • Warranty: 4 Years
  • Brand: Philips
Ask Our Experts:
Photo of Staff Image | Heidi M
Philips 49B2U6903CH/75 48.8 Inch 5120x1440 Dual QHD 4ms 100Hz VA LCD Curved Monitor with Speakers, Webcam & USB Hub - HDMI, DisplayPort, USB-C
VA display delivers awesome images with wide viewing angles:
DisplayHDR 400 for more lifelike and outstanding visuals:
Curved display design for more immersive experience:
SmartKVM: for easily switching between sources.:
32:9 SuperWide screen designed to replace multiscreen setups:
32:9 SuperWide 49" screen, with 5120 x 1440 resolution, is designed to replace multiscreen setups for massive wide view. It's like having two 27" 16:9 Quad HD displays side-by-side. SuperWide monitors offer screen area of dual monitors without the complicated setup.
Adjustable Webcam: for video conferencing in comfort.:
AI-enhanced Webcam Autoframing: for dynamic video calls.:
Why Buy From Us
Secure Payments
7 Day Returns
Fast, Same Day Dispatch
Free Return Service
Free Delivery Offered
100% NZ Owned for 20+ Years