- Model: 55UR765H0VA
- Part #: DD010965
- Warranty: 3 Years
- Brand: LG
Ask Our Experts:
LG 55UR765H0VA 55 Inch 3840 x 2160 UHD 400nit Pro:Centric Direct LCD Hospitality Display
4K UHD Hospitality TV with Pro:Centric Direct
Pro:Centric Cloud:
Easily Accessible to Netflix Application with Pro:Centric Direct:
Pro:Centric Direct:
Conformal Coating:
Display:
- Inch: 55"
- Resolution: 3,840 X 2,160 (UHD)
- Backlight Unit Type Direct
- Brightness: 400
- Dynamic Contrast Ratio (Dynamic MCI (Hz)) 1,000,000:1
- Static (Panel) Contrast Ratio: 1,300:1
- Response Time (G to G, ms): Max 14ms
- Refresh Rate: 60Hz
- Life span (hrs): 30000
Video:
- SoC: K6Hp
- SoC (Marketing Name): Quad
- HDR_HDR 10 Pro: Yes
- HDR_HLG: Yes
Audio:
- Audio Output: 10W + 10W