- Model: 43UR640S0TD
- Part #: DD06904
- Warranty: Supported by Manufacturer
- Brand: LG
Ask Our Experts:
LG 43UR640S0TD 43 Inch UHD 300nit Commercial Display
Superb Picture Quality with Ultra HD Resolution:
Improved Design with Slim Depth:
High-Performance with LG webOS 6.0:
Embedded Content & Group Management:
LG's Simple Advertisement Helper, Promota:
Versatile Content Management with LG SuperSign CMS:
Quick & Easy Signage Control with LG Supersign Control:
Display Power Management Support:
Real-Time Promotion:
Content Sharing:
Content Mirroring among devices is available on a same Wi-Fi network.
Wireless Access Point:
UR640S series operates as a virtual router which can be an wireless access point for mobile devices.
Compatible with AV Control Systems:
Real-Time LG ConnectedCare Service:
Display:
- Inch: 43”
- Resolution: 3840 X 2160 (UHD)
- Static (Panel) Contrast Ratio: 1200:1
Video:
- HDR_HDR 10 Pro: Yes
- HDR_HLG: Yes
Audio:
- Speaker (sound output): 10W + 10W
- Speaker System: 2.0 ch
- LG Sound Sync: Yes (Required Bluetooth)
Broadcast System:
- Digital (Terrestrial,Cable,Satellite): DVB-T2/C
- Analog (NTSC / SECAM / PAL): PAL
- Global IPTV Support: Yes
Smart Function:
Other Feature:
- Ease Installation: USB Cloning
- Management: SI Compatible Protocol (TVLink Tuner), IR Out (RS-232C , HDMI)
- Hospitality Feature: Hotel Mode / PDM / Installer Menu,One Channel Map,IP Channel Manager, External Speaker Out (Int Variable/Fixed, 3.5mm, Stereo, Single ended Type(GND,L+,R+), 2W+2W with 8Ω)
- USB: Moving Picture Playback (SD/HD/Plus HD)
- Setting Option: Motion Eye Care
Vertical Function:
- Cruise: Hybrid Caption (Closed Caption Digital Only)
- Set Side: HDMI In (3 (2.0)), Headphone Out (Phone Jack Type),AV In(Phone Jack Type), RS-232C(D-Sub 9pin / Phone jack) (Phone Jack, 4pin), LG SVC only (Phone jack type) (Phone Jack Type)
- Set Rear / Bottom: USB (2.0), RF In, Digital Audio Out (Optical), External Speaker Out(3.5mm phone jack), RJ45 (Usage Purpose) (LAN)
Etc:
- VESA Compatible: 200x200
- Anti-theft System: Kensington Lock
Mechanic:
- Weight without Stand: 8.8 kg
- Weight with Stand: 8.9 kg
- Weight in Shipping: 11 kg
- Size without Stand: 967 x 564 x 57.1 mm
- Size with Stand: 967 x 622 x 216 mm
Power:
- Power Supply (Voltage, Hz): AC 120 V~, 50 / 60 Hz
- Power Consumption(Max.): 119.6W
- Power Consumption(Typ.): 97.2W
- Standby Power Consumption: Under 0.5W