- Model: C11CH72501
- Part #: T50174
- Warranty: 1 Year
- Brand: Epson
Ask Our Experts:
Special Offer
Recommended Add-Ons
Epson EcoTank Pro ET-16600 A3 25ppm Duplex Multifunction Colour Inkjet Printer + Warranty Extension Offer!
The wide-format WorkForce ET-16600 EcoTank wireless all-in-one offers revolutionary cartridge-free printing with easy-to-fill super-sized ink tanks. It includes enough ink to print thousands of pages straight out of the box.Powered by PrecisionCore heat-Free printing technology, this all-in-one delivers extremely sharp black text and prints up to A3+ (13" x 19"). Copy and scan pages up to A3 (11" x 17"). The ET-16600 features a 500-sheet paper capacity and rear specialty-paper feed, plus a 4.3" colour touchscreen for easy navigation.
- Fast Print Speeds – Print 25 pages per minute in black
- Wide-format prints and scans – print up to A3+ (13" x 19"); copy and scan up to A3 (11" x 17")
- 500-sheet paper capacity – plus a rear feed for specialty paper
- Powered by PrecisionCore Heat-Free – sharp black text
- Easy setup and touch navigation – 4.3" colour touchscreen
- Auto 2-sided print, A3 print, copy, scan and fax – includes 50-page 2 sided Auto Document Feeder
Printer
Printer Type:
- EcoTank Pro ET-16600: C11CH72501
- Printing Method: On-demand Inkjet (piezoelectric)
- Nozzle Configuration: 400x2 nozzles Black, 128x2 nozzles each colour (Cyan, Yellow, Magenta)
- Minimum Ink Droplet Volume: 3.8 Picolitres
- Resolution: 4800 x 2400 optimised dpi with (with Variable Sized Droplet Technology)
Print Speed:
- Black Text A4 (Normal): 25 ISO ppm
- Colour Text A4 (Normal): 12 ISO ppm
Paper Handling:
- Paper Feed Method: Friction feed with paper feeder and automatic document feeder
- Output Capacity: 125 sheets
- Double-Sided Printing: Yes
*True BorderFree printing is available for the following media sizes: 4" x 6", 5" x 7", A4 and A3. Media types recommended : Premium Glossy Photo paper A4, 4" x 6" and 5" x 7", Matte Paper - Heavyweight. BorderFree prints are media dependent.
Scanner
Scanning:
- Scanner Type: A3 Flatbed colour image scanner
- Max. Document Size: 297.18 x 431.8 mm / 11.7 x 17" (Up to A3)
- Pixel Depth: Input 48bits (16bits/grayscale) / output 24bits (8bits/grayscale)
- Scanning Resolution: 1200 x 2400 dpi
Copy Function
Copy Speed:
- Copy Speed Black Text Normal (A4): 23.0 ISO ipm
- Copy Speed Colour Text Memo (A4): 10.0 ISO ipm
- Copy Paper Size (Flatbed): A3, B4, Legal, 8.5 x 13", Letter, A4, B5, A5, A6, 13x18cm, 16:9, 10x15cm, #10, DL, C4, C6
- Reduction/Enlargement: Auto Fit Function
Fax
Transmission & Reception:
- Type: Colour and mono support
- Lines: PSTN (general phone lines)
- Transmission Speed: Up to 33.6kbs (approx. 3 secs per page)
- Speed Dial: Up to 200 Names & Numbers
- Memory: Up to 550 pages (ITU-T No.1 chart)
- Fax Resolution (Colour): Fine (200x200), Photo (200x200 with error diffusion)
- Error Correction Mode: ITU Group3 fax with Error Correction Mode
- PC Fax* Windows only: Yes
- Group Dial: Yes (up to 199 groups)
- Broadcast Fax: Yes (mono only)
- Auto Redial: Yes
- Ring Detection: Yes - Duet
Automatic Document Feeder Function:
- Maximum Document Size: A4
- Paper Types Supported: Plain paper 64~95g/m2
- Duplex: Yes - for two sided scanning, copying and faxing
- Capacity: 50 pages (75g/m2) or 3.5mm (A3, Legal, Letter, A4, B5, A5)
General:
- Product Dimensions (W x D x H): 515mm x 500mm x 350mm
- Weight: 20.2kg
- Ink Bottles: T542 (Black, Cyan, Magenta, Yellow)
- Windows XP/XP Professional x64 Edition/Vista/7/8/8.1/10, Windows Server 2003 SP2 or later
- Mac OS X 10.6.8, 10.7.x, 10.8.x, 10.9.x, 10.10.x, 10.11.x,10.12.x,10.13.x,10.14.x
Similar Items
Why Buy From Us
Fast, Same Day Dispatch
Secure Payments
100% NZ Owned for 20+ Years