- Model: 9PX3000IRT2UANZ
- Part #: T44334
- Warranty: 3 Years
- Brand: Eaton
Ask Our Experts:
Eaton 9PX 3000VA 3000W 10 Outlet Online Double Conversion 2RU Rack/Tower UPS
- 9PX is the first UPS in its class to provide Unity power factor (VA=W).
- Compatible with Virtual environments (VMware, Hyper-V, Citrix Xen, Redhat)
- 9PX can meter energy consumption right down to the managed outlet groups.
General:
- Product Name: Eaton 9PX UPS
- Catalog Number: 9PX3000IRT2UANZ
- Product Length/Depth: 440 mm
- Product Height: 86.5 mm
- Product Width: 605 mm
- Product Weight: 27.57 kg
- Compliances: CE Marked, RCM, CB
- Certifications: IEC 61000-4, IEC/EN 62040-2, EN 62040-3, IEC/EN 62040-1
Battery:
- Runtime Graph: View runtime graph
- Battery Replacement: Hot swappable
- Battery Type: Sealed, lead-acid
- Extended Battery Capability: Yes
Electrical Output:
- Receptacle: IEC C13 x 8, IEC C19 x 2
- Topology: Online/Double-conversion
- Wattage: 3000 W
- VA Rating: 3000 VA
- Output Waveform: Sine wave
- Voltage: 240V
- Output Power Factor: 1.0
- Output Nominal Voltage: 240V
- Output Frequency: 50/60 Hz
Electrical Input:
- Input Nominal Voltage: 240V
- Input Voltage Range: 176-276 Vac without derating (up to 100-276 Vac with derating)
- Nominal Frequency: 50/60 Hz
- Input Frequency Range: 40-70 Hz
Communications:
- Expansion Slots: One slot for optional communication card
- Includes Network Card: No
- Software Compatibility: Eaton Intelligent Power Manager, Eaton Intelligent Power Protector
- User Interface: Multilingual graphical LCD display
Environmental:
- Altitude < 1000m for nominal power, 10% power degrading every 1000m (up to 3000m)
- Noise Level: < 40 dB at 1 meter
- Relative Humidity: 0-96% non-condensing
- Temperature Range: 0° to 40°C (32° to 104°F)
Additional Specifications:
- Form Factor: Rack/tower
- Construction Type: 482.6 mm (21 inch) device
- Phase (Input): Single-phase
- Phase (Output): Single-phase
- Internal Bypass: Yes
- Hot Swap Power: No
- Auto Shutdown Function: Yes
We are an Authorised Reseller of Eaton Products.
Similar Items
Why Buy From Us
7 Day Returns
Insured & Tracked Delivery
100% NZ Owned for 20+ Years