- Model: PTE300VP
- Part #: T32063
- Warranty: 4 Years
- Brand: Brother
Ask Our Experts:
Brother PTE300VP Industrial Heat Shrink Label Maker
General
- Hardware Type: HandHeld
- Engine: Direct thermal
- Functions: HandHeld supporting up to 18mm TZe tape
- Keyboard: Qwerty & Numeric
- Cable Labelling Function: 4 kinds (Cable Wrap, Cable Flag, Heat Shrink tube)
- Dimensions (W x H x D): 133 x 220 x 69mm
- Weight: 740g
Display
- Print Speed: 20 mm / sec
- Printer Resolution: 180dpi
- LCD Display: 16 Characters x 3 line LCD
Printer
- Print Speed: 20 mm / sec
- Printer Resolution: 180dpi
Labeller
- Characters and Symbols: 591 Chars / 384 Sym
- Frames and Backgrounds: 8 Frames
- BarCodes: Yes
- Underline: Yes
- Multi Line Print: 5
- Auto Number: Yes (1 - 50, Normal, Simultaneous, Advanced)
- Vertical Printing: Yes (in the style setting)
- Print Preview: Yes (Real Preview)
- Rotate Printing: In Label Type setting
- Tape Type: TZe, HGe, Heat-shrink Tube, Self-laminated
- Tape Widths: 3.5, 6, 9, 12, 18
- Tape Length: 8Metres
- Tape Length: Setting Auto / 25mm-300mm
- Tape Cutter: Manual
- Tape Included: 18mm included
- Max Print Height: 15.8mm
- Max Print Length: 300mm
- Fonts Labeller: 7
- Font Names: Helsinki, Brussels, Los Angeles, Atlanta, Adams, Sofia, Letter Gothic
- Font Sizes: 7 kinds (AAuto/ 6/9/12/18/24/36/42pt)
- Font Styles: 10
- Font Widths: 4
- Font Width Names: x1/2, x2/3, Normal, x2
- 1 tape
- AC adapter
- High capacity & environmentally friendly Li-ion Rechargeable battery pack
- Wrist strap
- Carry case
Featured Video
Similar Items
Why Buy From Us
Fast, Same Day Dispatch
7 Day Returns
Secure Payments
Official NZ Warranties
100% NZ Owned for 20+ Years