Asus TUF Gaming VG27AQ3A 27 Inch 2560x1440 1ms 250nit 180Hz IPS Gaming Monitor with Speakers - DisplayPort, HDMI
The 27-inch TUF Gaming VG27AQ3A QHD gaming monitor featuring a IPS panel for blistering-fast 180 Hz gaming. ASUS Extreme Low Motion Blur Sync (ELMB Sync) and AMD FreeSync Premium, G-SYNC compatible, VESA AdaptiveSync technologies enables buttery-smooth gaming. In addition, it supports HDR and has a 130% sRGB gamut to offer exceptional colors and contrast.
180Hz Refresh Rate and 1MS (GTG) Response Time:
With 180Hz refresh rate decimates lag and motion blur to give you the upper hand in first person shooters, racers, real-time strategy, and sports titles. This ultrafast refresh rate lets you play at the highest visual settings and lets you react instantly to what's onscreen — so you'll get that first strike in.
Adaptive-Sync:
High Dynamic Range:
Variable Overdrive:
Intuitive Controls:
Extensive Connectivity:
Display:
- Panel Size : 27 inch
- Aspect Ratio : 16:9
- Display Viewing Area (H x V) : 596.74 x 335.66 mm
- Display Surface : Non-Glare
- Backlight Type : LED
- Panel Type : Fast IPS
- Viewing Angle (CR≧10, H/V) : 178°/ 178°
- Pixel Pitch : 0.233mm
- Resolution : 2560x1440
- Color Space (sRGB) : 130%
- Brightness (Typ.) : 250cd/㎡
- Contrast Ratio (Typ.) : 1000:1
- Display Colors : 16.7M
- Response Time : 1ms(GTG)
- Refresh Rate (Max) : 180Hz
- HDR (High Dynamic Range) Support : HDR10
- Flicker-free : Yes
Video Feature:
- Trace Free Technology : Yes
- GameVisual : Yes
- Color Temp. Selection : Yes(4 modes)
- GamePlus : Yes
- HDCP : Yes, 2.2
- Extreme Low Motion Blur : Yes
- ELMB Sync: Yes
- VRR Technology : Yes (Adaptive-Sync)
- GameFast Input technology : Yes
- Shadow Boost : Yes
- DisplayWidget : Yes, DisplayWidget Center
- Low Blue Light : Yes
Audio Feature:
- Speaker : Yes(2Wx2)
I/O Ports:
- DisplayPort 1.4 x 1 (HBR2)
- HDMI(v2.0) x 2
- Earphone Jack : Yes
Signal Frequency:
- Digital Signal Frequency : HDMI:30
220KHz(H) / 48144Hz(V) - DP: 30
263KHz(H) / 48180Hz(V)
Power Consumption:
- Power Consumption : < 35W
- Power Saving Mode : < 0.5W
- Power Off Mode : < 0.3W
- Voltage : 100-240V, 50/60Hz
Mechanical Design:
- Tilt : Yes (+20° ~ -5°)
- Swivel : Yes (+20° ~ -20°)
- VESA Wall Mounting : 100x100mm
- Kensington Lock : Yes
Physical Specifications:
- Phys. Dimension (W x H x D) : 61.50 x 45.50 x 21.40 cm
- Phys. Dimension without Stand (W x H x D) : 61.50 x 36.70 x 5.40 cm
- Net Weight : 4.6 kg
- Net Weight without Stand : 3.6 kg
We are an Asus authorised reseller
Similar Items
Why Buy From Us
Free Delivery Offered
100% NZ Owned for 20+ Years