- Model: DKT30CSDHPD
- Part #: T42260
- Warranty: 3 Years
- Brand: StarTech
Ask Our Experts:
Special Offer
- Expand the connectivity of your MacBook Pro, Chromebook, Dell XPS, or other USB-C enabled laptop
Hardware:
- 4K Support: Yes
- Bus Type: USB-C
- Displays Supported: 1
- Fast-Charge Port(s): No
Performance:
- Auto MDIX: Yes
- Compatible Networks: 10/100/1000 Mbps
- Full Duplex Support: Yes
- Maximum Data Transfer Rate: 5 Gbps (USB 3.0), 2 Gbps (Ethernet; Full-Duplex)
- Maximum Digital Resolutions: 4096 x 2160p @ 24Hz or 3840 x 2160p (HDMI) @ 30Hz ; Lower resolutions are also supported. For example, if the max is 3840 x 2160p (4K), it also supports 2560 x 1600p and 2560 x 1440p.
- Type and Rate: USB 3.0 - 5 Gbit/s
- UASP Support: Yes
Connector(s):
- 1x USB Type-C (24 pin) USB 3.0 Female
- 1x HDMI (19 pin) Female
- 1x RJ-45 Female
- 2x USB Type-A (9 pin) USB 3.0 Female
- 1x SD / MMC Slot Female
- 1x USB-C (24 pin) USB Power Delivery only Female
Power:
- Power Delivery: 60W
- Power Source: USB-Powered
Environmental:
- Humidity: 40~50% RH
- Operating Temperature: 0°C to 55°C (32°F to 131°F)
- Storage Temperature: -10°C to 70°C (14°F to 158°F)
Physical Characteristics:
- Cable Length: 152 mm
- Color: Gray and Black
- Enclosure Type: Plastic
- Product Height: 16 mm
- Product Length: 116 mm
- Product Weight: 77.9 g
- Product Width: 46 mm
OS Compatibility:
- Windows 7, 8, 8.1, 10
- Mac OS 10.10 to 10.14
- Chrome OS
Note:
- A 4K-capable display is required to achieve 3840 x 2160p resolution (4K is also known as 4K x 2K)
- USB 3.0 is also known as USB 3.1 Gen 1; this connectivity standard offers speeds up to 5Gbps.
- Your laptop might have specific charging requirements. For example, if your laptop requires exactly 60W of power and an adapter consumes some of the 60W, your laptop might not recognize that it is getting enough power. For more information about Power Delivery, refer to the manufacturer of your hardware.
System and Cable Requirements:
- Optional: USB-C power adapter (for example, your laptop’s USB-C based power adapter)
- 1x multiport adapter
- 1x quick-start guide
Featured Video
Q&A
Q:
Does the StarTech USB-C Multiport Adapter work with Apple devices?
A:
Yes, the StarTech DKT30CSDHPD Multiport Adapter supports macOS.
Similar Items
Why Buy From Us
Free Delivery Offered
Official NZ Warranties
100% NZ Owned for 20+ Years